ANKET
 
İlçemizin hava kirlilik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Normal (36 % )

  Temiz (52 % )

  Kirli (10 % )

Üyeler Oy Kullanabilir
19 - OY

 SEFAKÖY ESİRE KAPLICALARI TARİHİ

 

Hisarcık Esire kaplıcasıları Bakanlar Kurulunun 16.12.2006 tarih ve 2006 /11354 Sayılı Kararı ile Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

Halk dilinde ESİRE olarak bilinen kaplıca hakkında şu rivayet anlatılmaktadır. Emet ilçesinin güney batısında bulunan Eğrigöz dağındaki tarihi Eğrigöz kalesinde, tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar imparatorunun hapsedildiği bilinmektedir. Efsaneye göre tarihi Eğrigöz Kalesinde hapsedilen esirlerin bulunduğu ortamın çok kötü olması nedeniyle esirlerde genellikle cüzzam hastalığı görülmektedir. O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek, kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak ölmek ister. Fakat esir ölmez. Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken, suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından da yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düşen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır. Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve başından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar. O günden sonra buraya ESİR HAMAMI denilmiş fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze ESİRE olarak intikal etmiştir. Halen de sıcak suların bulunduğu bu yere ESİRE KAPLICALARI denilmektedir.

KONUMU : Kütahya’nın batısında Hisarcık’a 10 km. uzaklıktadır.

DENİZDEN YÜKSEKLİĞİ : 782 metredir.

SUYUN ÖZELLİKLERİ : Oligometrik metalik ve termomineral sular sınıfına girmektedir.

SICAKLIĞI : 51 C derecedir.

İÇERDİĞİ MİNERAL MADENLER: Kalsiyum, magnezyum sülfat, bikarbonat içermektedir.

 

ETKİLİ OLDUĞU HASTALIKLAR:
Romatizmal hastalıklarda, deri hastalıklarında, kas ve eklem ağrılarında, çeşitli kadın hastalıklarında ve içme kürleriyle de; böbrek taşı, mide-barsak sistemi, karaciğer safra kesesi hastalıklarında etkili olmaktadır. 

 

 

ULAŞIM: Termal Turizm Merkezine ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır.

Kütahya 102 km 
Eskişehir 180 km 
İstanbul 410 km 
Bursa 180 km 
İzmir 280 km 
Ankara 420 km 
Antalya 466 km uzaklıktadır. 

 

DİĞER GEZİP – GÖRÜLEBİLECEK YERLER : Ahi Resultürk (Şehitlik Türbesi) 

 

 

KONAKLAMA TESİSLERİ :

Kaplıcada halen 12 apart daire bulunmakta olup, bunlardan 8 adedi konaklama, 4 adedi saatli banyo olarak hizmet vermektedir.Halka açık 2 adet açık havuz bulunmaktadır.

  Copyright © 2012  Hisarcık Belediye Başkanlığı   Tüm Hakları Saklıdır. 
  Telefon : 0 (274) 481 3085   Faks : 0 (274) 481 3151   E-Posta : info@hisarcik.bel.tr  Adres : Cumhuriyet Mah.Cumhuriyet Meydanı No: 12 Hisarcık / KÜTAHYA
Kütahya Webtasarım
Ahmet AKBULUT